Brak doświadczenia zawodowego? To nie problem. Poznaj 5 wskazówek na początek kariery

Brak doświadczenia zawodowego, może być dla wielu osób przeszkodą w podjęciu dobrej pracy. Osoby, które ukończyły studia, ale nie mają jeszcze poważnego doświadczenia zawodowego, będą potrzebowały porad, które pomogą rozpocząć udaną karierę.

Dowiedz się, ile jesteś wart

Z góry oceń swoje mocne strony. Przekonaj się, ile realnie możesz być dziś wart na rynku pracy. Aby to zrobić, uważnie przeczytaj opis wszystkich interesujących Cię wakatów, zwracając uwagę na wymagane umiejętności, doświadczenie zawodowe i proponowane wynagrodzenie.

Brak doświadczenia zawodowego? Ucz się języków

Konkurencja o atrakcyjne miejsca w firmach, które zapraszają absolwentów uczelni wyższych, jest zazwyczaj dość duża. W wielu przypadkach znajomość języka obcego pozwala ominąć konkurencję. A jeśli mówisz w kilku językach — w międzynarodowych firmach będziesz niezastąpiony.

Nie zaczynaj od razu rozmowy o pieniądzach

Zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. To nie jest powód do rozpoczęcia rozmowy o tym, ile chciałbyś otrzymać. Opowiedz o swoich cechach biznesowych, a także o tym, jak odbywałeś staż podczas studiów na uczelni, jakie funkcje miałeś do spełnienia.

Pokaż się jako osoba dążąca do rozwoju, z ogromnym potencjałem i umiejętnością łatwego uczenia się

Pamiętaj, że nie masz jeszcze wystarczającego doświadczenia. Dlatego postaraj się przekonać pracodawcę, że chcesz pracować dla jego firmy.

Brak doświadczenia zawodowego? Szukaj pracy jak najwcześniej

Aby rozpocząć udaną karierę na czas, rozpocznij poszukiwania pracy tak wcześnie, jak to możliwe. Postaraj się upewnić, że pod koniec studiów będziesz już oczekiwany w miejscu pracy. Możesz zdobyć doświadczenie w specjalności jeszcze podczas studiów. Na staż wybieraj tylko te firmy, w których chciałbyś pracować w przyszłości.

Nie bój się zaczynać od zera

Podejmując swoją pierwszą pracę, pomyśl o doświadczeniu, które możesz zdobyć, a nie o wypłacie. Pracodawca może początkowo nie zapłacić dużo. Ale będzie miał okazję zainwestować w twoją edukację – szkolenia, kursy i seminaria. Ważne jest, aby „pracować” nad swoim CV, dobrymi rekomendacjami, które pomogą Ci szybciej wspiąć się po szczeblach kariery.

Zobacz również: Pierwsza praca bez doświadczenia

Jak napisać CV bez doświadczenia?