Chroniczne zmęczenie w pracy – pozbądź się go w kilku krokach

Chroniczne zmęczenie dotyka wielu pracowników. Jeśli jedyną rzeczą, która cię martwi, jest to, jak przesiedzieć przepisane osiem godzin, ulubiona praca przestała sprawiać przyjemność. Jest to prawdopodobnie tak zwany „syndrom wypalenia”.

Wynik jest oczywisty

Niewątpliwie stresujące są ciągłe pośpiechy w pracy, szef żądający niemożliwych osiągnięć i wieczne przeciążenie. Dodaj do tego ciągłe konflikty ze współpracownikami, brak perspektyw, obecność trudnych klientów – i masz pewny sposób na wypalenie w pracy. Negatyw gromadzi się, a pozbyć się go nie udaje.

Prawie każdy może “wypalić się” w miejscu pracy. Aby temu zapobiec, musisz rozpoznać ten zespół na wczesnym etapie. Istnieje kilka typowych objawów przepracowania. Jeśli masz trudności ze skoncentrowaniem się na jednej rzeczy przez ponad pięć minut, trudno jest się obudzić, denerwuje cię odbicie w lustrze, a twoja produktywność spadła — najprawdopodobniej jesteś przepracowany.

Chroniczne zmęczenie profilaktyka

Aby uniknąć przepracowania, dowiedz się, jak prawidłowo zarządzać godzinami pracy. Najpierw rób najważniejsze rzeczy, a dopiero potem drugorzędne obowiązki. Nie zapomnij o przerwie na lunch. Twoje ciało potrzebuje jedzenia, aby być produktywne. Nawet półgodzinna przerwa pozwoli oderwać się od pracy i odpocząć.

Uczyń swoje miejsce pracy tak wygodnym, jak to tylko możliwe. Pamiątki, kwiaty i oczywiście zdjęcia dzieci, przyjaciół i krewnych mogą cieszyć oko. Dlatego dekorując swój stół wesołą ramą ze zdjęciem ukochanej osoby, poprawisz sobie humor.

Nie marnuj weekendu. Wykorzystaj ten czas na maksa: zrelaksuj się z przyjaciółmi, baw się, idź na zakupy. Krótko mówiąc, rób wszystko, co pozwoli ci naprawdę się zrelaksować i odprężyć.

W poszukiwaniach lekarstwa

Jeśli jednak dorwało Cię przepracowanie — zaangażuj się w aktywne samoleczenie. Najlepszym lekarstwem w tym przypadku są wakacje. Każda opcja jest dobra, najważniejsze jest to, że powinno to trwać dłużej niż tydzień. I nie bój się powiedzieć kierownictwu, że potrzebujesz odpoczynku.

W większości przypadków przepracowanie pojawia się podczas pracy nad tym samym projektem. Być może nadszedł czas, aby popracować nad czymś nowym. Jeśli zajmujesz się sprzedażą, spróbuj zaangażować się w proces marketingu lub rozwoju nowej linii produktów. Spróbuj znaleźć hobby oprócz pracy: zapisz się do szkoły jazdy, uprawiaj sport, bierz lekcje tańca.

Musisz wypuścić parę, a wraz z nią całą negatywność. Idź na boks lub na snowboard. W walce z syndromem przepracowania wszystkie środki są dobre. Nawet jeśli pójdziesz pomalować płot w nocy, będzie to również dobre. I nie zapomnij o przyjaciołach i członkach rodziny, którzy zawsze pomogą Ci w trudnych chwilach.

Chroniczne zmęczenie grupa ryzyka

Wypalenie zawodowe dotyka najczęściej:

– ludzi, którzy ze względu na swoją pracę są zobowiązani do intensywnego komunikowania się z ludźmi — klientami, partnerami;
– ludzi nieustannie rozdarci między pracą a rodziną (menedżerowie, dyrektorzy firm);
– tych, których działalność jest niestabilna, wiążą się z rozwojem projektów i zmuszają do ciągłego dostosowywania się do płynnego harmonogramu.
– pracowników kreatywnych, których potencjał jest okresowo wyczerpywany.
gospodynie domowe, które stale wykonują tę samą rutynową pracę.