Częste zmiany pracy zmniejszają szanse na znalezienie nowej

Częste zmiany pracy, to rozwój czy spowolnienie kariery? Jesteś specjalistą z dużym doświadczeniem, wiedzą i umiejętnościami, ale czy w ciągu ostatnich trzech lat musiałeś zmieniać pracę pięć razy? To właśnie ten „skok” w historii pracy może ostrzec doświadczonych menedżerów HR.

Częste zmiany pracy nie działają na Twoją korzyść

Jeśli w Twojej dokumentacji pracy znajduje się wiele wpisów, personel HR może uznać to za podejrzane z kilku powodów. Po pierwsze, mogą Cię uznać za osobę skonfliktowaną, kłótliwą lub nieuczciwą. Albo, że jesteś po prostu kiepskim specjalistą, który traktuje swoje obowiązki w sposób niewykonalny i nieodpowiedzialny. Trudno to wszystko sprawdzić i zajmuje to dużo czasu. Dlatego wielu pracodawców nie podejmuje ryzyka i nawet nie bierze pod uwagę takiej kandydatury.

Osoba często tłumaczy krótki okres pracy w jednym miejscu przyczynami obiektywnymi: przeniesieniem biura do innej części miasta, zmianą kierownictwa czy zmianą warunków pracy. Ale nawet to może nie zostać zinterpretowane na Twoją korzyść przez HR.

Całkowita gotowość

Osoba poszukująca pracy z „bogatym” doświadczeniem musi być przygotowana na dodatkowe trudności. Przed rozmową zwróć szczególną uwagę na wyjaśnienie powodów wyjazdu z poprzednich miejsc.

Nie w każdym przypadku trzeba uciekać się do stereotypowych zwrotów o „złym szefie” czy „małej pensji”. Dobrze, jeśli możesz pokazać jakąś logikę w przejściach, która pokazuje, że nowe miejsce jest dokładnie tym, czego szukałeś.

Jeśli wraz z pracą zmienił się również profil działalności (np. osoba pracowała zarówno jako marketingowiec, jak i manager), to aplikując na konkretną wakat, trzeba przygotować odpowiednie CV. W nim musisz skupić się na tych punktach, które odpowiadają profilowi ​​danej posady.

Staraj się, aby struktura CV była czytelna. Wielu, chcąc wizualnie zmniejszyć swoje osiągnięcia, pisze miejsca pracy oddzielone przecinkami w jednym wierszu. Nie rób tego w żadnych okolicznościach. To sprawia, że ​​CV jest całkowicie nieczytelne, a HR nie będą marnować na to czasu.

Pamiętaj, aby dołączyć list motywacyjny do swojego CV, który zwięźle, ale wyraźnie określa powody, dla których potrzebujesz tej konkretnej pracy. Zapoznaj się z wyprzedzeniem z historią firmy, specyfiką pracy w niej i wykaż się swoją wiedzą w jej dziedzinach. To podkreśli powagę Twoich intencji w oczach pracodawcy.

Pamiętaj, że po rozmowie rekrutacyjnej osoby rekrutujące mogą zwrócić się do Twoich byłych pracodawców o opinie. Dlatego staraj się pięknie opuścić ostatnie miejsce pracy: uprzedzając szefa z wyprzedzeniem, kończąc rozpoczęty projekt, przeszkalając swojego następcę.