Jak dostać pracę? Udowodnić, że jesteś odpowiednią osobą dla firmy

Jak dostać pracę na której Tobie zależy? Od jakiegoś czasu poszukujesz nowego zajęcia, chodzisz na rozmowy kwalifikacyjne, ale wciąż nie otrzymałeś upragnionego telefonu z informacją: zostałeś przyjęty! Pech, lepsi kandydaci, a może problem tkwi w czymś innym? Sprawdź, dlaczego poszukiwania pracy mogą się nie powieść.

Jak dostać pracę? Praktyczne wskazówki

Jeśli Twoje poszukiwania pracy od jakiegoś czasu utknęły w miejscu, choć wysłałeś wiele CV i uczestniczyłeś w niejednej rozmowie kwalifikacyjnej, zweryfikuj swoje dotychczasowe kroki z naszym poradnikiem. To także cenne wskazówki dla tych, którzy dopiero przygotowują się do poszukiwań wymarzonej pracy. Sprawdź także: wypowiedzenie umowy o pracę!

Jakie CV lubią pracodawcy?

Twoje CV jest najczęściej pierwszym, co dociera do pracodawcy, który poszukuje pracownika. To właśnie na jego podstawie poszczególni kandydaci zapraszani są do rozmowy kwalifikacyjnej, dlatego zwróć uwagę w jaki sposób napisane jest Twoje CV i list motywacyjny. Dlaczego Twoje CV może nie spodobać się pracodawcy?

  • CV i list motywacyjny są przeładowane informacjami, a przez to możesz sprawiać wrażenie osoby trudnej w odbiorze, co prowadzi do powstania negatywnej opinii o Tobie.
  • Twoje zainteresowania to muzyka, film i fotografia? Większość CV wygląda podobne i nawet jeśli rzeczywiście interesujesz się tym, postaraj się zainteresować swojego pracodawcę sobą. Pamiętaj, że zbyt ogólne informacje na Twój temat lub temat Twojego poprzedniego stanowiska nie wpływają na Twoja korzyść. Nie wystarczy napisać nazwy firmy, opisz swoje stanowisko i jakie obowiązki wykonywałeś.
  • Twój list motywacyjny i CV brzmi niepewnie i nieprzekonująco – bądź zdecydowany, ale uważaj na pychę.
  • W liście motywacyjnym kładziesz większy nacisk na to, co może dać Ci nowe stanowisko, a potencjalny pracodawca jest bardziej skłonny oczekiwać czegoś przeciwnego.
  • W swoim CV przedstawiasz się jako profesjonalista, jako ktoś, kto wie prawie wszystko o wszystkim? Nie powinieneś przeceniać siebie.
  • W podsumowaniu w akapicie dotyczącym pożądanego wynagrodzenia stawiasz zbyt wysokie wymagania. Lepiej omówić tę kwestię bezpośrednio w trakcie osobistej komunikacji (zobacz: Negocjacja wynagrodzeń)

Sprawdź również: Jak napisać CV bez doświadczenia?

Rozmowa kwalifikacyjna kluczem do sukcesu

Otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Dotychczas wcześniejsze spotkania nie zakończyły się sukcesem. Co zatem mogło pójść nie tak i co warto wziąć pod uwagę, aby otrzymać stanowisko o które się ubiegasz? Błędy popełniane podczas rozmowy o pracę:

  • Podczas rozmowy stawiałeś nieco zawyżone wymagania dotyczące warunków pracy.
  • Podczas rozmowy, odpowiadając na pytanie o swoje słabości, od razu zaczynasz mówić o wszystkich swoich słabościach lub złych nawykach. Pamiętaj, że to nie spotkanie terapeutyczne lub wyjście na piwo z kolegą, ale rozmowa o pracę.
  • Zamieniasz rozmowę w monolog, sam nie pozwalasz nikomu wstawić słowa, albo po prostu słuchasz pracodawcy i nie zadajesz pytań. W każdym przypadku rozmowę kwalifikacyjną można uznać za całkowitą porażkę. Jest mało prawdopodobne, że zostaniesz zaproszony do pracy.

Pamiętaj o wszystkich wskazówkach, kiedy następnym razem wyślesz CV lub pójdziesz na rozmowę o pracę.