Jak odejść z pracy z klasą? Porady na do widzenia

Jak odejść z pracy i nie zrazić do siebie ludzi? Na początek, jeśli dopiero myślisz o odejściu, bo coś Ci nie pasuje w Twoim obecnym miejscu, nie powinieneś wykonywać gwałtownych ruchów i deklarować rezygnację – porozmawiaj twarzą w twarz z bezpośrednim przełożonym. Czasami finansowe lub wewnętrzne korporacyjne powody, dla których chcesz odejść z firmy, są łatwe do rozwiązania, wystarczy je zakomunikować.

Rezygnacja z pracy to też odpowiedzialność

Jeśli Twoja decyzja o odejściu jest ostateczna, powiedz o tym jak najwcześniej, aby firma miała czas na znalezienie dla Ciebie zastępcy. Odebranie nowego pracownika i przekazanie mu spraw w krótkim czasie jest prawie niemożliwe. Idealnie będzie, jeśli sam zaczniesz wcześniej przygotowywać własnego następcę, zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych, z którymi związane są ważne procesy i spoczywa wielka odpowiedzialność. Nie ma nic gorszego, gdy pracownik bierze urlop chorobowy, podczas którego idzie na rozmowy kwalifikacyjne, a potem mówi, że odchodzi. Jeśli byłeś lojalny wobec pracy, powiedz swojemu szefowi prawdziwy powód odejścia i przekaż szczerą informację zwrotną, aby mógł coś ulepszyć. Nawet jeśli pójdziesz do konkurencji, powiedz o tym osobiście, bo koledzy i tak się dowiedzą. Więc lepiej dać im znać od siebie.

Jak odejść z pracy? Przekaż sprawy ostrożnie i „osobiście w ręce”

Szczerą rekomendacją jest czekanie, aż nowy pracownik wejdzie na Twoje stanowisko i bezpośrednio przeniesie sprawy. Jeśli zrobisz to za pośrednictwem kolegów lub pozostawionej „podręcznika”, chronologia lub materiały mogą zostać utracone. Wpłynie to na jakość obsługi klienta. Lubisz tę firmę, ale czy właśnie z niej wyrosłeś? Sam zaproponuj wymianę. Przenieś sprawy szczegółowo w przejrzystym szablonie, ze wszystkimi kontaktami i linkami, nawet do starych wersji dokumentów. Okres adaptacyjny dla początkujących jest dość trudny. Jeśli wykażesz się dobrym mentorem, odpowiesz nawet na ich drobne pytania, stworzy to dla Ciebie pozytywny wizerunek w profesjonalnym środowisku. Jeśli prowadziłeś duży, złożony blok, jest bardzo prawdopodobne, że za pierwszym razem po wyjściu zostaniesz poproszony o wyjaśnienia. Wykaż się cierpliwością. Nie spiesz się, aby usunąć z komputera i smartfona korespondencję i dokumenty z Twojej poprzedniej pracy. Informacje z nich mogą być przydatne dla Twojego następcy. Dzięki takim zabiegom Twój wizerunek biznesowy będzie się poprawiał.

Umieść… ładny wielokropek

Ostatniego dnia w pracy napisz wiadomość na ogólny czat lub list. Poinformuj, że wychodzisz, ale jesteś otwarty na komunikację i pozostań w kontakcie. Możesz zaprosić swoich współpracowników do małego stołu bufetowego, jeśli w Twoim towarzystwie jest zwyczajem, żegnasz się pięknie i żegnasz się miłym akcentem. Jeśli możesz, zasugeruj lukratywną współpracę na przyszłość. I oczywiście etycznym byłoby nie zachęcać klientów do nowej firmy, jeśli jej dziedzina pokrywa się z tą pierwszą. Nie możesz wiedzieć, kiedy i gdzie spotkasz się ponownie ze swoimi przełożonymi i współpracownikami, więc na etapie zwolnienia bądź jak najbardziej poprawny, nie daj upustu emocjom, zakończ wszystkie sprawy, podziękuj wszystkim za wspólną pracę i życz powodzenia w przyszłości. Zostaw dobrą pamięć o sobie jako profesjonaliście i osobie.