Jak podnieść wynagrodzenie? Zobacz, jakie błędy uniemożliwiają otrzymanie większej pensji
Wynagrodzenie to słowo, które rozgrzewa duszę i rozwesela. To dobrze, kiedy rośnie. Jeszcze lepiej, gdy rośnie zgodnie z oczekiwaniami. JobNotice.pl podpowie, jak podnieść wynagrodzenie?
Jak podnieść wynagrodzenie? Zobacz, co utrudnia uzyskanie lepszej wypłaty
Jak poprosić o podwyżkę? Co powiedzieć, żeby wyglądać przekonująco? Nie wiesz? Wtedy być może nasza rada ci pomoże. Eliminując te błędy w komunikacji z szefem na temat „wynagrodzenia”, zwiększysz swoje szanse na sukces.
1. Nieprzygotowanie
Kiedy przyjdziesz poprosić o podwyżkę, szef prawdopodobnie zapyta o twoje zasługi. Jeśli nie potrafisz jasno i merytorycznie wyjaśnić, dlaczego powinieneś otrzymać więcej, nie powinieneś nawet próbować prosić o podwyżkę.
Daj jasną odpowiedź. Powiedz ile i co robiłeś przez dany okres, jakie wyniki osiągnąłeś, jak zrealizowałeś plan, jakie pomysły zaproponowałeś, co wdrożyłeś. Ogólnie rzecz biorąc, czymkolwiek możesz się pochwalić, użyj jako argumentu.
2. Nierozsądność
Właściwie drugi błąd pochodzi od pierwszego. Jeśli po prostu zażądasz podwyżki za piękne oczy lub dlatego, że „każdy dostał podwyżkę, a ja nie”, to nie zadziała. Nie ma sensu prosić o podwyżkę płacy, jeśli nie zrobiłeś nic nadzwyczajnego lub jeśli nie ma innego dobrego powodu (inflacja, podwyżka płacy minimalnej itp.). Jest powód – prawdopodobnie będzie podwyżka. Bez powodu – nie trać czasu.
3. Ultimatum. Szantaż. Bezczelność
Trzy w jednym na raz. Trzy duże błędy, których nie powinieneś popełniać, jeśli chcesz awansować. Pod żadnym pozorem nie stosuj strategii „Albo podniesiesz mi pensję, albo odejdę”. Ta pozycja jest początkowo przegrana, ponieważ najprawdopodobniej szef wybierze drugą opcję – nikt nie lubi szantażystów w zespole.
4. Niewłaściwy moment
Nie, nie chodzi o subtelności psychologiczne, a zdrowy rozsądek. Jeśli popełniłeś poważny błąd, jeśli w firmie zachodzą jakieś globalne zmiany, jeśli szef jest chory lub ma dużo na głowie, nie musisz spieszyć się do jego biura i prosić o natychmiastową podwyżkę pensji .
Poczekaj na najlepszy moment, kiedy wszystko jest dobrze wykonane, projekty zakończone, szefowie są w dobrym humorze. W końcu wszyscy jesteśmy ludźmi.
5. Zawyżone oczekiwania
Obiektywnie oceń swoją pracę. Zanim poprosisz o podwyżkę, spójrz na średnią pensję w swojej specjalizacji. Nie zapomnij o punkcie 1 i bądź przygotowany na to, że podwyżka nie będzie zbyt duża. Nie licz, że pensja zostanie podwojona.