Jak rozmawiać z rekruterem i pracodawcą? Podpowiadamy!

Jak rozmawiać z rekruterem, aby osiągnąć sukces podczas rozmowy o pracę? Często przy ubieganiu się o pracę kandydat odbywa rozmowę kwalifikacyjną w agencji rekrutacyjnej, a następnie bezpośrednio w firmie. Agencja rekrutacyjna jest organizacją zewnętrzną, dlatego nie zawsze może udzielić pełnych informacji o firmie.

Jak rozmawiać z rekruterem, aby znaleźć odpowiednią ofertę?

Atmosferę i sytuację psychologiczną przyszłego miejsca pracy będziesz mógł odczuć tylko będąc tam sam. Firma będzie w stanie odpowiedzieć na Twoje pytania dotyczące różnych subtelności. Na przykład o stylu zarządzania i interakcji między pracownikami w organizacji, o tym, czy konieczne jest skontaktowanie się z kierownictwem i współpracownikami po imieniu i patronimicznie, jak odbywają się święta.

Z drugiej strony agencja rekrutacyjna ma dużą liczbę ofert. Dlatego jeśli z jakiegoś powodu nie nadajesz się na wybrany wakat, istnieje szansa, że ​​zostanie Ci zaoferowany kolejny. W tym sensie komunikacja z pracownikiem firmy rekrutacyjnej może być bardziej obiecująca. Rozmowa kwalifikacyjna w agencji rekrutacyjnej odbywa się według określonej technologii. Rekruter ma z Tobą plan rozmowy i podstawowe pytania. W organizacji przyszły lider może z tobą porozmawiać. Najprawdopodobniej opowie bezpośrednio o nadchodzącej pracy i omówi bardziej szczegółowe tematy. Możesz zadać pracodawcy i rekruterowi te same pytania, najważniejsze jest to, że mają być adekwatne. Należy sporządzić listę pytań o zadania, cele firmy, o to, co może dać pracownikowi. Takich informacji może udzielić zarówno agencja rekrutacyjna, jak i przedstawiciel firmy, w której chcesz pracować. Pragnieniem pracodawcy jest znalezienie osoby, która zostanie z nimi na dłużej. Dlatego dobra firma jest zainteresowana opowiadaniem o sobie jak najwięcej.

Ze spotkania z rekrutrem do rozmowy z pracodawcą

Możesz zapytać pracownika agencji rekrutacyjnej o reputację firmy, uzyskać jego opinię na jej temat i czego możesz się po niej spodziewać w przyszłości. Zawsze podzieli tę opinię, ponieważ interesuje go właściwe wyobrażenie sobie miejsca Twojej przyszłej pracy. Na podstawie wyników rozmowy w agencji rekrutacyjnej sporządzany jest krótki opis kandydata, w którym wskazane są wyniki rozmowy kwalifikacyjnej oraz te cechy, na które zwraca uwagę przyszły szef kandydata. Na przykład hobby, miejsce zamieszkania, stan cywilny. Pracodawca kieruje się tą cechą przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu pracownika, a także podczas przygotowywania pytań na drugą rozmowę kwalifikacyjną. Nie powinno być znaczących różnic w zachowaniu w agencji i w przyszłym miejscu pracy. W każdym razie musisz dostosować się do rozmówcy. Oto kilka prostych wskazówek — nie martw się i bądź otwarty na komunikację i współpracę. Najważniejszą rzeczą jest uważne słuchanie zadawanych pytań i zapamiętywanie ich, aby odpowiadając nie oddalić się od tematu rozmowy.

Zobacz również: Firma rekrutacyjna w Warszawie. Jak wybrać tę najlepszą?