Karta przedpłacona – zalety i wady karty prepaid

Karty przedpłacone są dostępne w wielu bankach i punktach sprzedaży detalicznej. Można ich używać do płacenia za zakupy lub rachunki zamiast gotówki lub karty kredytowej. Są to karty przedpłacone, co oznacza, że przed użyciem karty należy ją zasilić odpowiednią kwotą.

Karta przedpłacona, czyli prepaid – wady i zalety

Rodzice, którzy chcą nauczyć swoje dzieci gospodarowania pieniędzmi innymi niż gotówka w sposób stosunkowo wolny od ryzyka, czasami wolą karty przedpłacone niż karty debetowe czy kredytowe. Mogą one służyć do robienia zakupów i płacenia rachunków, tak jak standardowe, popularne rodzaje kart. Często okazują się one przydatnym narzędziem, ale związane z nimi opłaty mogą być problematyczne. Jak działa karta przedpłacona? Jak ją doładowywać? O czym należy pamiętać, korzystając z tego typu instrumentu płatniczego?

karta przedpłacona
Karta przedpłacona, czyli prepaid – wady i zalety

Karta przedpłacona a karta debetowa

Różnica między tymi dwoma instrumentami płatniczymi polega na tym, że karta przedpłacona nie pozwoli Ci wydać więcej niż masz na koncie. Możesz wydać tylko tyle pieniędzy, ile wcześniej wpłaciłeś na swoje konto. Wiele osób myli te dwa narzędzia ze sobą, ponieważ wyglądają i działają podobnie. Jeśli jednak przekroczysz limit na karcie debetowej, możesz być winny dodatkowe pieniądze z tytułu opłaty za przekroczenie konta.

Jeśli jednak przekroczysz limit na karcie debetowej, możesz być winien dodatkowe pieniądze z tytułu opłaty za przekroczenie salda. Jedyna różnica polega na tym, że w przypadku karty przedpłaconej nie ma czegoś takiego jak ochrona przed przekroczeniem limitu – jeśli nie masz wystarczających środków na koncie, po prostu nie będziesz mógł dokonać zakupu lub zapłacić za usługę. Na przykład, korzystając z debetowej karty bankowej, możesz przez przypadek lub nawet celowo wydać więcej niż masz na koncie. Może to być dla Ciebie wygodne, ponieważ czasami trudno jest kontrolować, ile pieniędzy wydajemy na jedzenie, rozrywkę itp. 

Zalety kart przedpłaconych są oczywiste:

– możliwość zarządzania kwotą dostępną na karcie;

– idealne rozwiązanie dla osób, które nie mogą ubiegać się o standardową kartę kredytową ze względu na brak możliwości jej spłacania;

– możliwość korzystania z karty w sklepach i sklepach internetowych;

– brak ryzyka przekroczenia kwoty dostępnej na rachunku – przy takiej próbie pojawi się jedynie komunikat o błędzie,

– możliwość korzystania z nich za granicą – większość kart przedpłaconych jest akceptowana przez systemy płatnicze Visa i MasterCard bez żadnych dodatkowych opłat.

Jak działa karta przedpłacona? Jak ją doładować? Aby doładować kartę przedpłaconą, musisz wpłacić pieniądze na konto, z którego następnie będziesz mógł przesłać środki na swój rachunek bankowy powiązany z takim instrumentem płatniczym. Jeśli masz już założone konto, powiązanie rachunku bankowego z kartą przedpłaconą nie powinno stanowić problemu. Wystarczy, że po wybraniu tej opcji w systemie wpiszesz swój login i hasło.

karta przedpłacona
Zalety kart przedpłaconych są oczywiste

Karty przedpłacone – wady

Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach możesz zostać obciążony dodatkowymi opłatami za każdy zakup lub skorzystanie z bankomatu – zależy to od tego, jak wydawca karty skonstruował swój program, tzn. jak działają różne opcje, których jest wiele. Opłaty za karty przedpłacone, oprócz regularnych miesięcznych kosztów korzystania z nich, obejmują także opłaty za transakcje, wypłaty z bankomatów, doładowania, ale także za brak aktywności.

Karty przedpłacone nie dają żadnych odsetek od salda i większość z nich nie oferuje programów nagród ani innych korzyści, które banki oferują w przypadku swoich kart debetowych i kredytowych. Niektóre karty przedpłacone pobierają wysokie opłaty za każdą transakcję, których można uniknąć, wybierając inny produkt.

Karty przedpłacone nie są produktami kredytowymi. Karty przedpłacone nie pomogą Ci odbudować ani stworzyć dobrej historii kredytowej. Z kart przedpłaconych można korzystać wszędzie tam, gdzie akceptowane są karty Visa lub MasterCard i można dzięki nim robić zakupy przez Internet. Nie pomogą Ci one jednak w poprawieniu historii kredytowej, jeśli będziesz płacić rachunki w terminie.