Masz dług? Sprawdź, jak sobie z nim poradzić

Niekiedy jedyną formą skutecznego wyegzekwowania spłaty długu jest egzekucja komornicza. Jednak część osób zadłużonych nawet na tym etapie egzekucji długu próbuje uniknąć odpowiedzialności. Wbrew pozorom takie postępowanie może być bardziej problematyczne niż sama egzekucja komornicza. 

Mój dług, moja odpowiedzialność

Kłopoty ze spłatą finansowych zobowiązań mogą zdarzyć się każdemu. Nagła choroba, utrata pracy czy inne zdarzenie losowe mogą sprawić, że niedawno zaciągnięta pożyczka nagle staje się zobowiązaniem mocno przekraczającym nasze możliwości finansowe. Jednak nawet z takich sytuacji jest wyjście, a pierwszym krokiem ku niemu jest rozmowa z wierzycielem oraz próba ustalenia nowych, realnych warunków zwrotu zobowiązania. Najważniejsza jest świadomość, że odpowiedzialność za moje decyzje finansowe – w tym zaciągnięte zobowiązania – ponoszę ja sam. Chociaż w przypadku naprawdę dużych zobowiązań i prowadzonych egzekucji komorniczych negatywne skutki błędnych decyzji dłużnika odczuwają również jego najbliżsi, a sami dłużnicy próbują niekiedy angażować w swoje sprawy osoby trzecie.  

Wyzbywanie się majątku to nie zawsze dobry pomysł

Jak jednak pokazuje doświadczenie niektórzy nawet na etapie egzekucji komorniczej próbują uniknąć odpowiedzialności za swoje decyzje. Zdarza się, że chcąc uniknąć utraty swojego majątku w wyniku prowadzonej egzekucji komorniczej, osoba zadłużona wyzbywa się jego części. I chociaż mogłoby się wydawać, że takie działanie skutecznie chroni przed komornikiem, to część osób nie ma świadomości, że wierzyciel może skutecznie zabezpieczyć się przed takim działaniem zobowiązanego. Skarga pauliańska, jaką wierzyciel może złożyć do sądu, jeśli podejrzewa dłużnika o nieuczciwe praktyki zmierzającego do ukrycia majątku, pozwala na skuteczną egzekucję zadłużenia nawet wówczas, kiedy majątek dłużnika stanie się własnością osoby trzeciej. Brzmi nieco skomplikowanie i nie jest wcale proste, ale – to co najważniejsze dla dłużników próbujących uciec przed egzekucją komorniczą – skuteczne. 

Bezskuteczne unikanie komornika

Jak dłużnicy próbują uniknąć egzekucji komorniczej? Sposoby bywają różne. Jednak żadne działania nie będą skuteczne długofalowo z kilku powodów. Po pierwsze, w przypadku nieskutecznej egzekucji komorniczej wierzyciel ma prawo ponowić wniosek o egzekucję aż przez okres 6 lat (czas przedawnienia egzekucji komorniczej). Biorąc pod uwagę, że odsetki od zadłużenia ulegają przedawnieniu już po 3 latach, bardzo prawdopodobne jest, że wierzyciel będzie ponawiał swój wniosek zdecydowanie częściej. 

Osoby, które liczą, że sprzedaż bądź darowizna osobie trzeciej własnego majątku pozwoli uniknąć egzekucji też są w błędzie ze względu na instytucje wcześniej wspomnianej skargi pauliańskiej. Czy to oznacza, że egzekucji komorniczej nie da się uniknąć? Raczej tak, a uporczywa próba ukrycia swojego majątku u osób trzecich może skutkować tym, że wierzyciel wystąpi z roszczeniem wobec osoby, która w taki sposób pomagała osobie zadłużonej uniknąć egzekucji. 

Skarga pauliańska – skuteczny instrument dla wierzycieli?

Część dłużników może twierdzić, że nie słyszało dotąd o skardze pauliańskiej, a tym samym najprawdopodobniej jest stosowana niezwykle rzadko. Fakt, że nie jest do standardowe działanie wierzycieli. Jednak sytuacja może się zmienić po nowelizacji ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, w ramach której opłata sądowa za wniesienie skargi pauliańskiej zostaje zmniejszona z dotychczasowych 5 proc. wartości zadłużenia (co niekiedy przekładało się na kilkadziesiąt tysięcy złotych) do 1000 zł. 

Inną ważną kwestią dotyczącą samej skuteczności skargi pauliańskiej jest wyrok Sądu Najwyższego wskazujący, że ogłoszenie upadłości dłużnika nie zamyka wierzycielowi możliwości wniesienia skargi pauliańskiej wobec niego1. Tym samym skarga pauliańska może stać się w najbliższych latach coraz bardziej popularna w walce z dłużnikami chcącymi uciec przez egzekucją komorniczą.  

1. Ogłoszenie upadłości dłużnika nie powoduje utraty przez wierzyciela legitymacji do wytoczenia powództwa z art. 527 k.c. – https://www.sn.pl/aktualnosci/SitePages/Komunikaty_o_sprawach.aspx?ItemSID=581-b6b3e804-2752-4c7d-bcb4-7586782a1315&ListName=Komunikaty_o_sprawach 

Artykuł sponsorowany.