Pracownik może przedłużyć receptę online bez wychodzenia z domu

Dzięki rozwojowi telemedycyny i elektronicznych systemów zdrowotnych, pacjenci mogą wnioskować o recepty na leki w sposób zdalny. Dotyczy to także osób, którym zależy na przedłużeniu recepty bez wychodzenia z domu, np. osób przewlekle chorych lub pracowników przebywających na L4. Jak to działa w praktyce? Co zrobić, żeby przedłużyć receptę online? Podpowiadamy.

Recepta online – wygodne rozwiązanie dla pacjenta i lekarza

Recepta online niesie wiele korzyści, zarówno z punktu widzenia pacjenta, jak i lekarza. Dzięki niej pacjent [1]:  

  • ma łatwiejszy dostęp do przepisanych leków;
  • może monitorować swoje e-recepty z poziomu Internetowego Konta Pacjenta (IKP);
  • może poprosić bliską osobę, aby wykupiła w jego imieniu leki z recepty online; 
  • nie musi się obawiać zagubienia recepty w wersji papierowej. 

Warto wiedzieć: Po otrzymaniu recepty online pacjent nie musi szukać apteki, w której dostępne są wszystkie przepisane leki. Dozwolony jest zakup części leków w jednej aptece, i pozostałych w drugiej [1]. Należy jednak pamiętać o tym, aby każde kolejne opakowania danego leku kupować w tej samej aptece, w której zostało wykupione pierwsze opakowanie, inna apteka go nie sprzeda [1].

Jeśli chodzi o korzyści e-recepty z punktu widzenia lekarza, najważniejsze z nich to: 

  • możliwość szybkiego sprawdzenia historii przepisanych leków; 
  • możliwość szybkiego wystawienia recepty online dla pacjenta gdy tego potrzebuje, w tym w szczególności w awaryjnych sytuacjach, np. gdy pacjent nagle zgubił leki i nie jest w stanie udać się do lekarza po nowe opakowanie.

Jak zamówić receptę online? 

E-recepta jest wystawiana po wizycie u lekarza w gabinecie. Jeśli pacjent chce uzyskać receptę online, ponieważ z jakiegoś powodu nie może fizycznie pojawić się u lekarza, zamiast klasycznej wizyty może umówić się na teleporadę, czat online lub czat wideo. Z takiego rozwiązania może skorzystać także pracownik, który jest aktualnie na L4 i chce uzyskać receptę bez wychodzenia z domu. 

Oto następne kroki [1]: 

  • po ocenie stanu zdrowia pacjenta lekarz dobiera odpowiednie leki i wystawia e-receptę;
  • pacjent otrzymuje 4-cyfrowy kod dostępu do e-recepty, SMS-em lub e-mailem. Może także zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta, aby sprawdzić szczegóły recepty online. 

Realizacja recepty online jest bardzo prosta

Realizacja recepty online przebiega w następujących krokach [1]: 

  • pacjent udaje się do dowolnej apteki w Polsce, podaje tam 4-cyfrowy kod e-recepty oraz numer PESEL i realizuje receptę. Alternatywnym sposobem jest otwarcie w telefonie pliku PDF (który był przesyłany mailem) i pokazanie farmaceucie kodu QR recepty do zeskanowania
  • farmaceuta wprowadza dane pacjenta do systemu informatycznego i automatycznie pobiera e-receptę z centralnej bazy danych; 
  • farmaceuta wydaje pacjentowi przepisane leki zgodnie z informacjami zawartymi w recepcie online.

Jak przedłużyć receptę online? 

Na poradę z lekarzem przez telefon, wideo lub czat można się umówić zarówno w celu otrzymania nowej recepty online, jak i w celu przedłużenia recepty. Lekarz ma bowiem podgląd historii leczenia pacjenta i poprzednio przepisywanych leków. Jeśli uzna, że przedłużenie recepty jest zasadne, wystawia e-receptę zdalnie. Następnie sposób realizacji jest identyczny jak w przypadku pierwszej recepty online: 

  • pacjent otrzymuje 4-cyfrowy kod dostępu, który jest wysyłany SMS-em lub e-mailem oraz pojawia się w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP); 
  • farmaceuta wprowadza dane pacjenta do systemu informatycznego, sprawdza e-receptę i wydaje przepisane leki. 

W niektórych przypadkach przedłużanie recepty online jest możliwe także bez rozmowy z lekarzem. Dotyczy to pacjentów, którzy stale przyjmują leki, np. na astmę, cukrzycę, nadciśnienie lub niewydolność serca, i co miesiąc kupują w aptece dokładnie ten sam zestaw. Jeśli pacjent chorujący przewlekle złoży prośbę o przedłużenie recepty online za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, może ją uzyskać w ciągu kilku dni, bez wizyty u lekarza.  

Jeśli chodzi o pracowników będących na L4, którzy chcą przedłużyć receptę online, pamiętajmy o tym, że pracownik ze zwolnieniem oznaczonym cyfrą 2 (chodzące) może wyjść do apteki czy też na wizytę u lekarza [2]. Taki pracownik może zatem skorzystać zarówno z klasycznej wizyty w gabinecie, jak i wizyty zdalnej. Natomiast w przypadku osób ze zwolnieniem z kodem nr 1 pacjent powinien leżeć przez cały okres korzystania ze zwolnienia [2]. W szczególnych sytuacjach można wyjść, np. na rekonwalescencję lub rehabilitację, natomiast nie można wykorzystywać L4 niezgodnie z jego celem. W tym przypadku zdecydowanie warto skorzystać z przedłużenia recepty online!

Jak przedłużyć receptę online, która uległa przeterminowaniu? 

Jeśli chodzi o przedłużenie recepty online, która jest już przeterminowana, nie ma takiej możliwości. E-recepta, której termin realizacji upłynął, staje się nieważna i nie można jej zrealizować w aptece [1]. W takiej sytuacji należy się skonsultować z lekarzem, który wystawiał receptę i poprosić o zmianę terminu realizacji (może tego dokonać tylko ten lekarz, który wystawił receptę online) lub wystawienie nowego dokumentu. Zwykle e-recepty są ważne przez 30 dni, ale od tej zasady są wyjątki – przykładowo na wykupienie antybiotyku w aptece pacjent ma jedynie 7 dni [1]. 

Źródła

1. https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta/erecepta [Dostęp: 29.06.2024 r.]

2. https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/9471697,zwolnienie-lekarskie-2024-czego-nie-wolno-robic-na-l4-za-to-mozesz-stracic-chorobowe-i-dostac-dyscyplinarke.html [Dostęp: 29.06.2024 r.]