Pytania rekrutera, które należy zadawać ostrożnie
Pytania rekrutera to bardzo ważny element rozmowa kwalifikacyjna. Nawet jeśli rekruter jest pozytywną osobą, zawsze jest dla kandydata stresująca. Agencja marketingu cyfrowego Reboot przeprowadziła badanie: kandydaci zostali poproszeni o noszenie trackera fitness podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W przypadku niektórych pytań liczba uderzeń serca na minutę prawie się podwoiła. Więc jakie pytania należy zadawać ostrożnie?
Pytania rekrutera – top 5 pytań, które mogą stresować kandydata
Czy masz coś przeciwko wykonaniu zadania testowego?
Po takiej propozycji kandydaci mieli średnio 93% wzrost tętna – z 80 uderzeń na minutę do 154. Tak, czasami test jest najlepszym sposobem na ocenę umiejętności kandydatów. Ale musisz upewnić się, że narzędzie pokazuje prawdziwy obraz, a nie pogarsza go z powodu nadmiernego podniecenia. Co możesz zrobić:
- Poinformuj z wyprzedzeniem kandydatów, że będą musieli wykonać zadanie testowe podczas rozmowy kwalifikacyjnej. To pozwoli ci się przygotować.
- Poinformuj, kiedy dokładnie będą musieli przystąpić do testu: na początku, pomiędzy rozmowami z różnymi przedstawicielami firmy lub na koniec spotkania. Kandydat będzie mniej nerwowy, jeśli zrozumie scenariusz spotkania.
- Zaproś kandydatów do wykonania zadania testowego w domu. Pomoże to ocenić zdolność bez zbędnych nerwów.
Jakie są Twoje oczekiwania dotyczące wynagrodzenia?
Kandydaci nie chcą zaniżać lub odwrotnie straszyć przedstawicieli firm zawyżonymi oczekiwaniami płacowymi. Badania restartów wykazały, że takie pytania powodują wzrost częstości akcji serca o 66%. Jak rozładować napięcie:
- Nie zadawaj pytań związanych z historią wynagrodzeń.
- Spraw, aby zakres wynagrodzeń był przejrzysty.
Kandydaci będą wiedzieć, czego się spodziewać i mieć pewność, że otrzymają wynagrodzenie na równi ze specjalistami na swoim poziomie. Można to osiągnąć np. tworząc kalkulator płacowy, który w oparciu o umiejętności i doświadczenie generuje wąskie przedziały płac.
Czy wiesz czym zajmuje się nasza firma?
Kandydaci mają o 63% wyższe tętno. Byłoby całkiem logiczne, gdyby każdy poszukiwacz pracy zapoznał się z firmą przed rozmową: dowiedział się, czym się zajmuje, przygotował własne pytania. Ale niestety nie zawsze tak jest. A pytanie może zaniepokoić poszukiwacza, jeśli wydaje się, że rekruter uważa, że nie przygotował się do rozmowy kwalifikacyjnej. W rezultacie zaczyna się denerwować, nawet jeśli zapoznał się z firmą przed spotkaniem. Aby nie ekscytować kandydata, przeformułuj pytanie, na przykład: „Co zainspirowało Cię do aplikowania do naszej firmy?” lub „Co jest Ci bliskie w misji firmy?”
Co powiedziałby o tobie twój poprzedni przełożony?
Zwiększa tętno o 61%. Ponieważ jest prawdopodobne, że ty zadzwonisz do poprzedniego pracodawcy i poznasz opinię, która może nie pokrywać się z opinią kandydata. Dobrze, jeśli rozstali się bez skandali, ale możliwe, że wszystko było na odwrót. Dlatego kandydaci mogą obawiać się, że to na nich źle wpłynie. Wskazówka – skup się na pozytywach. Lepiej zapytać: „Z którym menedżerem miałeś najlepszą współpracę? Dlaczego czułeś się komfortowo pracując razem?”
Dlaczego chcesz rzucić obecną pracę?
To pytanie sprawiło, że serca kandydatów zabiły o 51% szybciej. Powodów zwolnienia może być wiele. Lepiej zapytać: „Czego szukasz w swoim następnym liderze / zespole / roli?”. W odpowiedzi kandydaci będą opierać się na wcześniejszych doświadczeniach (zarówno pozytywnych, jak i negatywnych), co da lepsze wyobrażenie o tym, skąd pochodzą i co chcą zdobyć.
Najlepszy wywiad to równorzędna rozmowa, a nie przesłuchanie. Unikając stresujących pytań, możesz czerpać większe korzyści z każdej rozmowy kwalifikacyjnej i łatwiej znaleźć odpowiednią osobę.