Strażak kto może nim zostać? Szkolenia, kwalifikacje, obowiązki

Strażak — specjalista zajmujący się likwidacją pożarów i ich skutkami. Pomimo tego, że brzmi to niezwykle zrozumiałe, zawód ma wiele niuansów.

W każdym mieście jest straż pożarna, w megamiastach jest ich kilkadziesiąt. Nowoczesne straże pożarne są wspierane przez państwo i wyposażone we wszystko, czego potrzebują. Struktura wewnętrzna w brygadzie jest bardzo surowa, istnieją jasne zasady podporządkowania między pracownikami.

Strażak szkolenie

Szkolenie w zawodzie „strażak” można odbyć w wyspecjalizowanych placówkach posiadających poligony. Przygotowanie obejmuje wszystkie ważne aspekty — zarówno teoretyczne, jak i fizyczne. Średnio kurs można ukończyć w ciągu 2-3 miesięcy. 

Cechy zawodu

Podstawowym zadaniem strażaka jest ratowanie ludzi, a nie gaszenie pożaru, jak wielu myśli. Oczywiście starają się jak najszybciej zlokalizować i wyeliminować płomień, ale po przybyciu na miejsce zdarzenia w pierwszej kolejności starają się pomóc ofiarom. Wiele z nich wymaga pomocy medycznej, a to strażacy udzielają jej przed przyjazdem karetki. Zatem obowiązki strażaka obejmują zarówno ratownika, jak i medyka.

Umiejętności analityczne są bardzo ważne dla strażaka. Musi ocenić złożoność pożaru, obliczyć, gdzie bardziej efektywnie rozmieścić maszyny i gdzie skierować armaty, zrozumieć potrzebę dodatkowego personelu i sprzętu.

Umundurowanie specjalne może ważyć nawet do 30 kg, a trzeba w nim działać szybko i wyraźnie

Aby wykonać wszystkie te obowiązki, strażak musi przejść wysokiej jakości szkolenie teoretyczne. Wzorce zachowań w wielu sytuacjach są klasyczne i trzeba je perfekcyjnie opanować. Ponadto strażak musi być dobrze zorientowany w sprzęcie, z którym pracuje. I oczywiście mieć dobre wskaźniki wytrzymałości fizycznej – mundury specjalne mogą ważyć nawet 30 kg, a trzeba w nich działać szybko i dokładnie.

Strażak zatrudnienie

Kariera każdego strażaka zaczyna się od pracy w straży pożarnej. Z czasem można zdobyć stanowisko dowódcy oddziału, a w przyszłości stopień oficera. Otwiera to możliwość zdobycia większej liczby stanowisk „biurowych” i rozpoczęcia pracy np. jako inżynier bezpieczeństwa przeciwpożarowego lub kierownik działu. Wynagrodzenie strażaka uzależnione jest od rangi i doświadczenia, wpływają też na późniejsze dodatki do emerytury.

Przejrzeć oferty pracy