Zalety personalizowanych szkoleń zamkniętych dla Twojego zespołu

Możliwość rozwoju i podnoszenia kwalifikacji w miejscu pracy stała się sposobem zarówno na motywowanie pracowników, jak i na znalezienie nowych. Z badań wynika, że 94% osób wybiera firmę, która poprzez zorganizowanie spersonalizowanego szkolenia zamkniętego lub otwartego zwiększa kompetencje pracowników.

Szkolenia personalizowane czym są?

Spersonalizowane szkolenia dla pracowników to nic innego jak szkolenia zamknięte, które wyróżnia od innych szkoleń indywidualne podejście do szkolonej firmy i członków jej zespołu. Dzięki temu szybko i skutecznie nabywają oni praktyczne umiejętności.

Czym różnią się szkolenia otwarte od spersonalizowanego szkolenia zamkniętego?

Szkolenia zamknięte przede wszystkim odbywają się w siedzibie firmy lub w miejscu wskazanym przez zamawiającego szkolenie. Ich tematykę, program i metody dostosowuje się do indywidualnych potrzeb firmy. Co więcej, w przypadku szkolenia zamkniętego o czasie jego przedstawienia decydują sami uczestnicy szkolenia. Szkolenie otwarte natomiast ma ramowy program ukierunkowany pod osoby z różnych firm i branż. Z powodu tych różnic spersonalizowane szkolenia zamknięte są bardziej popularne wśród pracowników, bo (jak podają ankiety LinkedIn, 2021):

  • 68% z nich preferuje naukę w swoim miejscu pracy,
  • 38% uważa, że program szkolenia powinien zostać dostosowany do ich konkretnego stanowiska pracy.

Personalizowane szkolenie zamknięte zalety

Program szkoleń zamkniętych przynosi więcej korzyści niż szkoleń otwartych nie tylko uczestnikom szkolenia, ale również danemu przedsiębiorstwu. Przede wszystkim wynika to z faktu, że zorganizowanie szkolenia zamkniętego zaczyna się od poznania specyficznych wymagań klienta, sposobu zarządzania firmy, celów i strategii. Szkoleniowcy starają się też rozpoznać problemy po stronie kierownictwa i po stronie pracowników, które mają wpływ na mniejszą efektywność działań. W tym celu przeprowadzają np. wywiady i ankiety.

Następnie do zebranych danych dostosowuje się program szkolenia zamkniętego. Czasami wykładowca prosi organizację, żeby przedłożyć go uczestnikom szkolenia, tak by mogli się do niego odnieść przed rozpoczęciem zajęć. Dzięki tym działaniom trener poznaje rzeczywiste problemy danej firmy. Podczas warsztatów może wykorzystać przykłady z jej działalności lub poszukać podobnych case study, żeby omówić najlepsze praktyki ich rozwiązywania. Poza tym forma szkoleń zamkniętych (w przeciwieństwie do szkoleń otwartych) chroni poufne dane firmy przed wyciekiem, przez co jego uczestnicy czują się bardziej swobodnie i chętnie rozmawiają o jej wewnętrznych sprawach.

Szkolenia zamknięte dla firm
Szkolenia zamknięte dla firm

Personalizowane szkolenie zamknięte nie tyle ma na celu podać gotowe rozwiązania, ile wypracować je z pracownikami podczas warsztatów. Ponieważ pracownicy są bezpośrednio zaangażowani w przebieg szkolenia (np. biorą udział w scenkach i ćwiczeniach), szybciej i sprawniej przyswajają wiedzę i kształtują nowe kompetencje. Dzięki temu po zakończeniu szkolenia od razu mogą skutecznie rozwiązywać problemy, z którymi do tej pory się zmagali. 

Ponadto szkolenie zamknięte, nawet jeśli nie dotyczy kompetencji miękkich, okazuje się świetnym sposobem na nauczenie pracowników zespołowego działania. W jego trakcie, pod okiem wyspecjalizowanego trenera, mogą komunikować swoje problemy i wspólnie nad nimi pracować. Poprawia to atmosferę w przedsiębiorstwie, a tym samym trwale zwiększa zaangażowanie i wydajność zespołu. Jeżeli chcesz dokładnie poznać ten proces to sprawdź jak to wygląda w firmie szkoleniowej vade.com.pl

W jakich sytuacjach zdecydować się na spersonalizowane szkolenie zamknięte?

Zalety szkoleń zamkniętych sprawiają, że warto w nie inwestować regularnie. Przecież wszystko, co skutecznie podnosi kwalifikacje i wydajność pracowników, menedżerów oraz liderów, zwiększa produktywność i konkurencyjność firmy. Jednak przydadzą się głównie w sytuacjach, gdy przedsiębiorstwo:

  • rekrutuje dużą grupę pracowników,
  • przechodzi zmiany organizacyjne, np. fuzje, przejęcie,
  • rośnie, np. chce wprowadzić nowy produkt lub wchodzi na nowe rynki.

Warto dodać, że szkolenie zamknięte nierzadko jest też najtańszą i najszybszą drogą dla firmy do przeszkolenia dużej liczby swoich pracowników w zakresie obsługi nowej technologii, wybranego programu albo przekazania konkretnej wiedzy, np. po zmianie przepisów prawa lub przed egzaminem branżowym. W takiej sytuacji trener zazwyczaj przyjeżdża do firmy, co dodatkowo pozwala uniknąć kosztów związanych z podróżami i zakwaterowaniem pracowników wydelegowanych na szkolenie otwarte.