Zarządzanie zasobami ludzkimi: 3 główne punkty

Zarządzanie zasobami ludzkimi, to jeden z filarów rozwoju firmy. Jeśli nie wiesz, jak zarządzać swoimi działaniami, relacjami, ludźmi, sytuacjami, to znaczy, że nie istniejesz. Chociaż oczywiście każdy z nas kontroluje się w takim czy innym stopniu.

Zarządzanie podstawowe punkty

W swoich działaniach zarządczych każdy lider musi bezwzględnie kierować się następującymi punktami:

  • ogólna sytuacja polityczna;
  • sytuacja ekonomiczna;
  • sytuacja w zespole, którym kieruje.

Są to trzy główne punkty, ściśle ze sobą powiązane, bez których nie możesz osiągnąć wysokiej efektywności zarządzania. Na ich podstawie, jako lider zobowiązujesz się do zmiany zarówno taktyki, jak i strategii w swoim biznesie.

Zarządzanie zasobami ludzkimi dwa główne trendy:

1. Racjonalizm oparty na zarządzaniu administracyjnym, gdzie człowiek jest postrzegany jako swego rodzaju maszyna, bez wad, czy emocji.
2. Irracjonalizm, który traktuje osobę jako osobę, ze wszystkimi jej emocjami, dramatami rodzinnymi, a zatem wszelkimi ludzkimi słabościami.

Takie podejście opiera się na motywacji osoby, a taki pracownik dzięki swoim pozytywnym cechom osobowości rekompensuje swoje wady i potrafi zdziałać cuda.

W zależności od podejścia do zarządzania firma postrzegana jest jako „system otwarty”. W takim systemie firma żyje swoim wewnętrznym życiem, nie reaguje na zmiany w otoczeniu zewnętrznym. Takie firmy wyróżniają się nieefektywnymi działaniami i są mało obiecujące. Otoczenie zewnętrzne to sytuacja w życiu politycznym, gospodarczym, a także sytuacja w samym biznesie.