Architekt IT – wymagania i zarobki

Rola architekta IT ma spore znaczenie w realizacji projektów technologicznych. Zadania osób na tej pozycji obejmują przede wszystkim planowanie, rozwijanie i utrzymywanie kompleksowych systemów informatycznych. Z tego względu rekrutacja na to stanowisko wiąże się ze sporymi wymaganiami – oto najważniejsze informacje na ten temat.

Czym zajmuje się architekt IT?

W zależności od specyfiki działania przedsiębiorstwa i charakterystyki realizowanych projektów rola architekta IT może się nieco różnić. Zawsze jednak skupia się na jednym z dwóch głównych obszarów – jednym z nich jest projektowanie architektury systemów informatycznych od podstaw, a drugim modyfikowanie istniejących rozwiązań w celu spełnienia zmieniających się potrzeb biznesowych.

W praktyce oznacza to zajmowanie się m.in. identyfikacją wymagań, analizą techniczną, projektowaniem struktury projektu czy wyborem odpowiednich technologii i narzędzi. W przypadku istniejących systemów informatycznych architekt IT musi natomiast również zarządzać integracją różnych komponentów, aby zapewnić ich płynne działanie i współpracę. Może to obejmować integrację aplikacji zewnętrznych, baz danych czy systemów komunikacyjnych. Dodatkowo zakres odpowiedzialności architekta IT może obejmować optymalizację wydajności i skalowalności systemów, by umożliwić sprawną obsługę rosnącego obciążenia i większych zbiorów danych.

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź: https://www.hrk.pl/it-contracting/ 

Jakie są wymagania na stanowisko architekt IT?

Z uwagi na długą listę obowiązków i spory wpływ na sukces projektu stanowisko architekta IT należy do najbardziej wymagających pozycji w świecie IT. Od kandydatów oczekuje się przede wszystkim wykształcenia i doświadczenia w branży. Najbardziej doceniani są absolwenci kierunków takich jak informatyka, inżynieria oprogramowania i inne pokrewne dziedziny. Jeśli z kolei chodzi o doświadczenie, najczęściej wymaga się co najmniej kilku lat praktyki w branży IT – np. w roli programisty, administratora systemów lub w innej funkcji technicznej.

Ponadto architekt IT powinien być biegły w korzystaniu z różnorodnych technologii informatycznych. To pozycja, która opiera się na codziennej pracy z licznymi rozwiązaniami technicznymi – od systemów operacyjnych i baz danych, przez różne języki programowania, aż po narzędzia deweloperskie. Nie można przy tym zapominać również o umiejętnościach komunikacyjnych. Architekt IT musi łączyć kompetencje twarde i miękkie, by móc wyjaśnić skomplikowane koncepcje nie tylko pracownikom na stanowiskach technicznych, lecz także osobom, które nie są specjalistami IT. Aby znaleźć odpowiedniego kandydata na to stanowisko, warto skorzystać ze wsparcia specjalistycznej agencji HR – takie usługi są oferowane m.in. przez firmę HRK.

Ile zarabia architekt IT?

Zarobki architektów IT zależą od wielu czynników, takich jak lokalizacja, doświadczenie, specjalizacja i branża, w której pracują. Osoby zatrudnione na tym stanowisku niemal zawsze należą jednak do najlepiej zarabiających osób w IT. Ostateczna kwota „na rękę” dla architekta IT jest uzależniona także od rodzaju umowy.