Zwiadowca – wojskowość, obowiązki, wymagania dla kandydata

Zwiadowca to zawód wciąż aktualny, choć oczywiście w XXI wieku konflikty zbrojne mają przede wszystkim charakter lokalny. Dawno minęły czasy, kiedy wielkie mocarstwa próbowały rozwiązać problemy za pomocą broni. Jednak nawet dzisiaj, nie kończy się „tajna” wojna oficerów wywiadu – tajne operacje na terytorium prawdopodobnego (i często jawnego) wroga.

Zwiadowca obowiązki i wymagania

Wszystkich zwiadowców dzieli się na dwa typy:

  • pracujący w strefie walki,
  • prowadzący operacje na terytorium państw formalnie neutralnych lub przyjaznych.

Działalność tych pierwszych prowadzona jest we współpracy z innymi rodzajami wojska. Oficerowie wywiadu wojskowego zajmują się zbieraniem informacji o rozmieszczeniu, liczbie i składzie sił wroga, penetrowaniu terytorium wroga, przygotowywaniu sabotażu i fizycznej eliminacji siły roboczej wroga. „Oficer wywiadu cywilnego” robi mniej więcej to samo, ale jego praca wiąże się zarówno z większą tajemnicą (jego schwytanie może wywołać skandal dyplomatyczny), jak i mniejszym ryzykiem utraty życia (nie musi pracować na linii frontu ani za liniami wroga). Często działania wywiadowcze prowadzone są przez członków korpusu dyplomatycznego. Zbieranie informacji może odbywać się przy użyciu środków komputerowych i nie wiąże się z żadnymi aktywnymi działaniami. Bez względu na specjalizację zwiadowca musi mieć dobrą sprawność fizyczną, rozwiniętą inteligencję, wytrzymałość, umieć być skryty i niepozorny.

Zatrudnienie

Zwiadowca pracuje w różnych strukturach wojskowych i dyplomatycznych. Mogą to być zarówno oddzielne agencje wywiadowcze, jak i jednostki wojskowe.

Zwiadowca wykształcenie i kwalifikacje

Przed rozpoczęciem działalności prawie każdy oficer wywiadu służy w jednym z oddziałów sił zbrojnych. Wymagania wobec kandydatów są różne, ale w każdym przypadku przed rozpoczęciem pracy oficer wywiadu musi ukończyć szkolenie i pomyślnie przejść wszystkie standardy ustalone przez wydział.

Przejrzeć oferty pracy