Osobisty ochroniarz – obowiązki, wymagania, praca

Osobisty ochroniarz to nietuzinkowy zawód. Życie ludzi publicznych i zamożnych przyciąga uwagę milionów. I często ta uwaga bynajmniej nie jest życzliwa: politycy, biznesmeni, gwiazdy show-biznesu często padają ofiarą zamachów, ich krewni i bliscy są porywani dla okupu, nieadekwatni wielbiciele atakują na ulicy. Ochrona przed tym wszystkim jest zadaniem osobistego ochroniarza.

Osobisty ochroniarz: Obowiązki i wymagania

Osobisty ochroniarz zajmuje się głownie ochroną życia i zdrowia swojego klienta. W przypadku zagrożenia musi dołożyć wszelkich starań, aby chronić bezpieczeństwo swojego pracodawcy. Historia zna wiele przypadków, kiedy ginęli ochroniarze, zasłaniając ciała swoich klientów przed kulami. Aby nie stracić głowy w tak ekstremalnej sytuacji, ochroniarz musi być zimnokrwisty. Będzie też potrzebował nadzwyczajnej czujności i koncentracji, aby rozpoznać zbliżające się zagrożenie. Podczas ataku zwykle liczą się sekundy, a żeby mieć czas na reakcję, ochroniarz musi być w doskonałej kondycji fizycznej i mieć szybką reakcję. Aby odeprzeć napastników, ochroniarz musi być biegły w sztukach walki i celnie strzelać. Jednak jego podstawowym zadaniem jest ochrona klienta, czasem rozsądniej jest nie angażować się w konfrontację, ale starać się jak najszybciej ukryć, tutaj umiejętności prowadzenia pojazdu przydadzą się ochroniarzowi. Jeśli klient jest ranny, ochroniarz musi udzielić mu pierwszej pomocy. Oprócz ochrony bezpośredniej praca osobistego ochroniarza obejmuje wiele zabiegów przygotowawczych. Zajmuje się wyznaczaniem tras ruchu swojego klienta, myśleniem o strategii wycofania się na wypadek ataku, analizą możliwych zagrożeń, kontaktami z organami ścigania. Zadaniem ochroniarza jest również poinstruowanie klienta, jak ma się zachowywać w nagłych wypadkach.

Zatrudnienie

Ochroniarzy osobistych można podzielić na dwie duże grupy. Pierwszą z nich są osoby prywatne, które są zatrudnione. Mogą pracować samodzielnie lub w ramach agencji ochrony. Drugie to pracownicy struktur państwowych zajmujący się bezpieczeństwem na służbie.

Osobisty ochroniarz wykształcenie

Specjalność „osobisty ochroniarz” nie istnieje, ale chcący nią zostać powinni zdobyć odpowiednie doświadczenie. Przede wszystkim jest to służba w szeregach sił zbrojnych lub praca w policji lub prywatnej firmie ochroniarskiej. Przydadzą się również specjalistyczne kursy w szkole ochroniarzy.

Przejrzeć oferty pracy