O czym napisać w CV? Sprawdź, jakich informacji nie pominąć!

O czym napisać w CV, aby pracodawca był zainteresowany zaproszeniem Ciebie na rozmowę kwalifikacyjną? Dobre CV to połowa sukcesu, warto zatem zwrócić uwagę, co i w jaki sposób piszemy w tym dokumencie.

O czym napisać w CV? Niezbędne informacje

Poniższe informacje mogą pomóc Tobie zrozumieć, dlaczego mimo wielu wysiłków w znalezieniu pracy, Twoje CV nie spotyka się z entuzjastycznym odbiorem. Zwróć uwagę, czy nie popełniasz błędów takich, jak inni kandydaci:

Błędy w CV:

1. W tytule stanowiska, szukający pracy, często piszą „Menedżer”, ale jest to praktycznie to samo, co pozostawienie pola z pustym tytułem stanowiska.

2. We wszystkich miejscach wskazanie tej samej listy obowiązków lub, co gorsza, napis „te same obowiązki”. Owszem, praca może być podobna, ale na pewno różniła się czymś: wielkością firmy, obszarem odpowiedzialności, systemami informatycznymi, terytoriami, wynikami itp. Należy to zaznaczyć.

3. Prawie każdy zapomina wskazać wyniki swoich działań. Ale to one, zwłaszcza dla menedżerów w obszarze sprzedaży, czy też dla menedżerów na szczeblu kierowniczym i wyższym, są najważniejsze. Ci, którzy piszą o wynikach już na poziomie przeglądania CV, zyskują przewagę konkurencyjną.

4. Co zaskakujące, bardzo często liderzy nie opisują swoich doświadczeń przywódczych. W najlepszym przypadku wskażą liczbę podwładnych. Ale niezwykle rzadko można znaleźć życiorys menedżerów, który wskazuje: jaki problem rozwiązali, jak zarządzali procesami (zbudowali procesy) i ludźmi (które działy, ile osób i gdzie), na jakich terytoriach, z jakim skutkiem (osiągnięcia).

5. Zapominają wskazać doświadczenie, które było nieoficjalne, bez zapisu w pracy. Tworzy to lukę w CV. Prawdopodobnie robią to, ponieważ uważają, że jeśli zapis nie jest potwierdzony dokumentalnie, przez to nie jest to ważne. CV nie jest książką pracy, ważne jest, aby odzwierciedlać w nim rzeczywiste doświadczenia. Dlatego konieczne jest wskazanie doświadczenia, którego nie ma w zeszycie ćwiczeń, ale które należy do Twojego profilu i które ktoś może potwierdzić.

6. W przypadku przedstawicieli „formatu wolnej pracy” najczęstszy błąd: wszędzie piszą słowo „wolny strzelec” – nazwę firmy, tytuł stanowiska i opis obowiązków. To nieprawda, a na poziomie wznowienia jest to tylko odrażające. Konieczne jest wyświetlenie istoty pracy, na przykład: Java developer (pole nazwa stanowiska) dla firmy X (po nazwisku pracodawcy), a w polu „obowiązki” opisz istotę pracy.

Co zawrzeć w CV na temat poprzedniej pracy?

Kandydaci na wybrane stanowisko pracy, często zapominają o podaniu ważnych szczegółów ich dotychczasowej kariery. Czy naprawdę nie ma się czym chwalić? Życiorys jest najpewniejszym miejscem do zrobienia tego. I ten błąd dotyczy wszystkich zawodów:

  • specjaliści handlowi często zapominają wskazać produkty/usługi, z którymi pracowali lub przynajmniej w jakich segmentach (FMCG), do jakich klientów sprzedawali (hurt/detal, b2b/b2c);
  • podobnie, jeśli stanowisko jest administracyjne, np. kierownik działu administracyjno-gospodarczego, to wtedy okazuje się, że pracuje w spółce holdingowej, w skład której wchodzi sieć oddziałów, numer centrali to od 500 ludzie itp. A praca jednego dyrektora AXO będzie bardzo różniła się od pracy tego samego dyrektora w firmie liczącej 50 osób;
  • kierownicy projektów i liderzy w budownictwie zapominają o przykładach i odniesieniach do obiektów, ich powierzchni, kosztów, geografii, rodzaju i klasy obiektów itp.;
  • przedstawiciele specjalności twórczych, zarówno projektanci/artyści, jak i dla PR/redakcji zapominają o wypełnieniu Portfolio: załączonych plików lub linków do przykładów prac.