Czym zajmuje się manager HR? Obowiązki, umiejętności i kroki, aby nim zostać

Oto on! Multiskillowy wszechogarniacz HR-owej strony mocy – manager HR! Dowiedz się, kim jest, co potrafi i jak możesz nim zostać.

Manager HR, nazwany też kierownikiem ds. personalnych, to jedna z kluczowych postaci w firmie. Odpowiada za wszystkie procesy i działania związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi. W tym artykule zgłębimy temat jego obowiązków i umiejętności oraz sprawdzimy, jakie kroki prowadzą do objęcia tego stanowiska.

Obowiązki managera HR

Listę obowiązków managera HR możemy podzielić na kilka tematycznych sekcji:

Planowanie strategii HR

Manager HR współpracuje z innymi kierownikami działów i tworzy długoterminowe strategie HR, uwzględniając w nich potrzeby oraz cele biznesowe firmy.

Tworzenie polityk i regulaminów wewnętrznych firmy oraz dbanie o zgodność z prawem

Manager HR tworzy polityki, regulaminy oraz procedury HR i dba o ich zgodność z przepisami prawa. Opracowuje firmowe protokoły bezpieczeństwa, a także współpracuje z inspektorami BHP oraz inspektorami ochrony danych osobowych, a także odpowiada za bieżące doradztwo z zakresu prawa pracy.

Nadzór nad procesami kadrowo-płacowymi

Manager HR odpowiada za procesy kadrowo-płacowe, czyli za m.in.:

  • ewidencję czasu pracy zespołu,
  • rozliczanie urlopów,
  • zgodność harmonogramów pracy z odpowiednimi przepisami,
  • naliczanie wynagrodzeń i premii,
  • zarządzanie programami świadczeń pracowniczych.

Oprócz tego musi również być na bieżąco z trendami płacowymi w branży, aby firma mogła oferować konkurencyjne zarobki.

Prowadzenie dokumentacji pracowniczej i raportowanie

Manager HR odpowiada za prowadzenie dokumentacji pracowników i baz danych HR. Opracowuje również raporty i zestawienia na potrzeby wewnętrzne (np. dla dyrektora finansowego lub zarządu) oraz zewnętrzne (np. dla instytucji rządowych lub samorządowych).

Planowanie zatrudnienia i odpowiedzialność za prowadzenie procesów rekrutacyjnych

Manager HR odpowiada za procesy rekrutacyjne i planowanie zatrudnienia. W mniejszych firmach może pełnić funkcję głównego rekrutera i osobiście prowadzić rozmowy kwalifikacyjne. W większych – będzie jedynie nadzorować pracę rekruterów, doradzając w wyborze odpowiednich kandydatów i zatwierdzając kształt oferty zatrudnienia. Manager HR zarządza też organizacją onboardingu nowych pracowników – planem działań, dokumentacją i przebiegiem adaptacji.

Zarządzanie wydajnością i rozwojem

Manager HR dba o prawidłowe zarządzanie personelem, m.in. za:

  • badanie satysfakcji pracowników,
  • stawianie celów,
  • ścieżki karier,
  • określanie potencjału pracowników,
  • planowanie rozwoju,
  • organizację szkoleń i inne działania rozwojowe.

Opracowuje również system oceny wydajności i w jego ramach udziela ocenianym osobom informacji zwrotnej. Wspiera także innych managerów w projektowaniu, budżetowaniu oraz zarządzaniu efektywnością zespołu.

Employer Branding i zarządzanie relacjami w zespole

Manager HR odpowiada za kreowanie, promowanie i wdrażanie kultury organizacyjnej w firmie oraz budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy. Dba, o jakość firmowej komunikacji, pośredniczy w rozwiązywaniu konfliktowych sytuacji w zespole. Rozpatruje również skargi pracowników i zapewnia im niezbędne wsparcie, kiedy mierzą się oni z trudną sytuacją prywatną (np. żałobą).

Zarządzanie narzędziami HR

Manager HR decyduje o wyborze narzędzi do automatyzacji procesów HR i odpowiada za ich wdrożenie. Może sięgać po proste aplikacje, np. timery czasu lub zaawansowane rozwiązania, czyli platformy typu „all-in-one” (takie oprogramowanie ma w ofercie na przykład firma PeopleForce). Jeżeli organizacja outsourcuje część usług HR, manager HR bezpośrednio współpracuje z pośrednikami.

Wszystko, czym zajmuje się HR, plus jeszcze trochę! Tak można podsumować listę obowiązków managera HR. I praktycznie nie ma ona końca, bo obowiązki ściśle wynikają z potrzeb danej organizacji. Niech więc Cię nie dziwi, że ogłoszenia o pracę na tym stanowisku często mocno różnią się od siebie.

Umiejętności managera HR

Na stanowisku managera HR mile widziane jest wyższe wykształcenie kierunkowe (psychologia, socjologia lub zarządzanie) oraz odpowiednio długie doświadczenie zawodowe. Oprócz tego wymagana jest znajomość prawa pracy, procesów kadrowo-księgowych, języków obcych (nie zawsze, ale przeważnie!) i inne „supermoce”, czyli m.in.:

  • wysoko rozwinięte umiejętności organizacyjne, komunikacyjne (pisemne i werbalne) i prezentacyjne, w tym: empatia, zdolności negocjacyjne, umiejętność motywowania i angażowania innych osób,
  • proaktywna postawa oraz zorientowanie na klienta i wyniki,
  • etyka pracy i poszanowanie poufności,
  • obiektywność i zdolność do formułowania informacji zwrotnych,
  • otwartość i umiejętność pracy pod presją, w dynamicznym środowisku,
  • umiejętności planowania, analizowania i wyciągania wniosków,
  • szybkie przyswajanie wiedzy i obycie technologiczne,
  • nieustanna chęć rozwijania się i nauki.

5 kroków, które pomogą Ci zostać managerem HR

  1. Zdobądź odpowiednie wykształcenie – to Twoja przepustka do świata HR.
  2. Przejdź przez różne stanowiska związane z HR – asystent działu, specjalista ds. rekrutacji, koordynator szkoleń itp. – dzięki temu zyskasz doświadczenie zawodowe.
  3. Postaw na rozwój umiejętności miękkich i zdobywanie dodatkowej wiedzy, aby być na bieżąco z trendami. Korzystaj z certyfikowanych i godnych zaufania kursów oraz szkoleń.
  4. Nawiąż kontakty z innymi profesjonalistami HR i zbuduj swoją sieć networkingową. Skorzystaj z doświadczenia i wsparcia osób z branży.
  5. Naucz się obsługi różnych narzędzi HR, aby automatyzować swoją pracę.

Podsumowanie

Manager HR to idealna ścieżka kariery dla tych, którzy lubią pracować z ludźmi w zmiennym środowisku, nierzadko pod presją czasu. Jeśli więc chcesz nieustannie zdobywać wiedzę, rozwijać się, sięgać po nowe rozwiązania i zarządzać pracą innych – będzie to stanowisko dla Ciebie.