Okres próbny w pracy – jak go przetrwać?

Okres próbny w pracy to bardzo ważny sprawdzian dla Ciebie i firmy. Rozmowa o pracę skończyła się, otrzymałeś stanowisko, ale nie spiesz się na relaks, czeka Cię równie ważny etap — okres próbny.

Okres próbny w pracy co to jest?

Zgodnie z polskim prawem okres próbny nie powinien przekraczać trzech miesięcy. Wyjątek uczyniono tylko dla nowoprzybyłych ubiegających się o stanowiska kierownicze. Są testowane do sześciu miesięcy.

W tym czasie bądź przygotowany na różne testy. Aby firma była ostatecznie przekonana, że znalazła w Twojej osobie poszukiwanego specjalistę, musisz wykazać się całą wiedzą, umiejętnościami i cechami, które zostały wymienione w CV. Nie zdziw się, jeśli jesteś przytłoczony pracą. W ten sposób pracodawca określa maksymalną wydajność nowo przybyłego.

Mogą też doświadczyć całkowitego braku pracy. Niekiedy, nie stawiając sobie żadnych konkretnych celów dla nowicjusza, zarząd oczekuje od niego inicjatywy. Jeśli go tam nie ma, pojawia się wątpliwość – czy ta osoba została zatrudniona. Dlatego inicjatywę należy podjąć od pierwszego dnia. Przygotuj się również na sprawdzenie swoich cech osobistych. Aby zachować swoją reputację, nie ulegaj żadnym prowokacjom.

Nigdy nie wahaj się zapytać, nie ma głupich pytań, ale przez połowę okresu próbnego postaraj się zadawać mniej pytań i pracować bardziej niezależnie.

Jak wejść, aby nie „wychodzić”

Nawet bardzo zdolna i silna osoba nie zawsze czuje się dobrze w nowym miejscu. Główną zasadą adaptacji jest komunikacja. Bardzo ważne jest, jak kompetentnie wchodzisz do zespołu. Lepiej przestudiować przyjęte zasady postępowania i spróbować ich przestrzegać. Jeśli pierwszego dnia nadal nie wiesz, jak zwracać się do kolegów — zwracaj się na „pan/pani”, na pewno się nie pomylisz.

Dobrym sposobem na nawiązanie kontaktu z pracownikami jest wspólne wyjście na lunch. Nie bądź zbyt szczery w stosunku do siebie i gorliwie zdobywaj informacje o innych. Unikaj kategorycznego traktowania innych ludzi. Lepiej w ogóle nikogo nie oceniać. Nie powinieneś też narzekać na obciążenie pracą lub wiele nagromadzonych spraw, które musisz „ogarnąć”.

Pamiętaj, że bezwarunkowe wskaźniki, które są natychmiast rozpoznawane u początkującego i zawsze traktowane z szacunkiem, to wysoka skuteczność, prawdziwy profesjonalizm i dobre maniery.

Wskazówki dla początkującego:

1. Nie spóźnij się pierwszego dnia pracy. Przyjdź do pracy 10-15 minut przed rozpoczęciem. Pozwoli ci to spokojnie ocenić sytuację i przygotować miejsce pracy.
2. Po poznaniu wszystkich współpracowników wybierz jedną lub dwie osoby spośród nich, do których możesz zwrócić się z pytaniami.
3. W okresie próbnym nie daj się wciągnąć w żadne grupy, konflikty itp., które mogłyby ci zagrozić kłopotami.
4. Postaraj się, aby pierwszy kontakt z kierownictwem był pozytywny.
5. Przede wszystkim postępuj zgodnie z poleceniami bezpośredniego przełożonego. Stopniowo sortuj wszystkie inne sprawy według ich ważności i pilności.
6. Traktuj krytykę poważnie. Nie obrażaj się w żaden sposób, ale pracuj nad sobą.
7. Bądź ostrożny ze swoimi innowacyjnymi propozycjami: z jednej strony oczekuje się ich od ciebie, z drugiej staraj się, aby były uzasadnione i niezbyt radykalne.